ALS80H301DA500
VIGOR # :
916936
Description
CAP ALUM 300UF 20% 500V SCREW
DataSheet
ALS80H301DA500 PDF
Part Status:Active
Capacitance:300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):706mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.2 A @ 10 kHz
Impedance:522 mOhms
Lead Spacing:0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max):2.126" (54.00mm)