LP222M050A5P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
916950
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LP222M050A5P3 PDF
Type Description
Series:LP
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):151mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.33 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.463 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.378" (35.00mm)