ALS80U434NF025
VIGOR # :
917003
Description
CAP ALUM 430000UF 20% 25V SCREW
DataSheet
ALS80U434NF025 PDF
Part Status:Active
Capacitance:430000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):9mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:24.3 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:25 A @ 10 kHz
Impedance:10 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):4.213" (107.00mm)