LNR2E102MSE
VIGOR # :
917043
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SCREW
DataSheet
LNR2E102MSE PDF
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.88 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):3.268" (83.00mm)