UKL2A101KHD
VIGOR # :
917076
Description
CAP ALUM 100UF 10% 100V RADIAL
DataSheet
UKL2A101KHD PDF
Type Description
Series:UKL
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:370 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:555 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)