ALF40C392EP200
VIGOR # :
917087
Description
CAP ALU 3900UF 20% 200V PRESSFIT
DataSheet
ALF40C392EP200 PDF
Part Status:Active
Capacitance:3900 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):49mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:7.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:12.31 A @ 10 kHz
Impedance:34 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):4.213" (107.00mm)