ALC80E122DD200
VIGOR # :
917119
Description
SNAP-IN HIGH CV 105C 1200UF 200V
DataSheet
ALC80E122DD200 PDF
Part Status:Active
Capacitance:1200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):182mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.27 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.61 A @ 10 kHz
Impedance:111 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)