ALF40G393ED025
VIGOR # :
917141
Description
CAP ALU 39000UF 20% 25V PRESSFIT
DataSheet
ALF40G393ED025 PDF
Part Status:Active
Capacitance:39000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):53mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:5.57 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.65 A @ 10 kHz
Impedance:49 mOhms
Lead Spacing:0.984" (25.00mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)