672D667H012DM5G
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
917159
Description
CAP ALUM 660UF 12V RAD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
672D667H012DM5G PDF
Type Description
Series:672D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:660 µF
Tolerance:-10%, +100%
Voltage - Rated:12 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.161" (29.50mm)