UTS1C100MDD1TP
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
917164
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UTS1C100MDD1TP PDF
Type Description
Series:UTS
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:14.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:29 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)