ALP22A472AB040
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
917182
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 40V SLD LUG
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALP22A472AB040 PDF
Type Description
Series:ALP22
Package:Box
Part Status:Active
Capacitance:4700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)