ALS71H183DA040
VIGOR # :
917208
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 40V SCREW
DataSheet
ALS71H183DA040 PDF
Part Status:Active
Capacitance:18000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):49mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:11000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:11.2 A @ 10 kHz
Impedance:42 mOhms
Lead Spacing:0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max):2.126" (54.00mm)