MAL210217102E3
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
917233
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
MAL210217102E3 PDF
Type Description
Series:102 PHR-ST
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):118mOhm
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:8.55 A @ 10 kHz
Impedance:75 mOhms
Lead Spacing:0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max):3.299" (83.80mm)