228CKS6R3M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
917248
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V T/H
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
228CKS6R3M PDF
Type Description
Series:CKS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):211mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:900 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.26 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)