LNT1E473MSE
VIGOR # :
917274
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 25V SCREW
DataSheet
LNT1E473MSE PDF
Part Status:Active
Capacitance:47000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:8.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:9.545 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):3.268" (83.00mm)