109KBM010M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
917302
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 10V T/H
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
109KBM010M PDF
Type Description
Series:KBM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):61mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.992 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.52 A @ 100 kHz
Impedance:18 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)