UST1H0R1MDD1TP
VIGOR # :
917310
Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
UST1H0R1MDD1TP PDF
Type Description
Series:UST
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.059" (1.50mm)
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)