ULD2C5R6MED
VIGOR # :
917470
Description
CAP ALUM 5.6UF 20% 160V RADIAL
DataSheet
ULD2C5R6MED PDF
Type Description
Series:ULD
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:5.6 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:52 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:104 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)