ECO-S2AP152DA
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
917475
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ECO-S2AP152DA PDF
Type Description
Series:TS-UP
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):155mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.57 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.956 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)