ALS71C272MF550
VIGOR # :
917483
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 550V SCREW
DataSheet
ALS71C272MF550 PDF
Part Status:Active
Capacitance:2700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:550 V
ESR (Equivalent Series Resistance):162mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:19000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:11.1 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:17 A @ 10 kHz
Impedance:140 mOhms
Lead Spacing:1.122" (28.50mm)
Size / Dimension:2.598" Dia (66.00mm)
Height - Seated (Max):4.213" (107.00mm)