LGM2W561MELC35
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
917488
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LGM2W561MELC35 PDF
Type Description
Series:LGM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.476" (37.50mm)