SLPX153M025C7P3
VIGOR # :
917494
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP
DataSheet
SLPX153M025C7P3 PDF
Part Status:Active
Capacitance:15000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):40mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.13 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.575" (40.00mm)