UBX1C102MHL
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
917501
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UBX1C102MHL PDF
Type Description
Series:UBX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:536 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:800 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)