B41231A5688M000
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
917519
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
B41231A5688M000 PDF
Type Description
Series:B41231
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:6800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.06 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)