AVES475M50C12T-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
917573
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
AVES475M50C12T-F PDF
Type Description
Series:AVES
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):42.3Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:17 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:25.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)