EEU-HD1H2R2
VIGOR # :
917603
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
EEU-HD1H2R2 PDF
Type Description
Series:HD
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:18 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:36 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)