LGY1J472MELC30
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
917650
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LGY1J472MELC30 PDF
Type Description
Series:LGY
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.99 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)