UVZ1J101MPD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
917675
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UVZ1J101MPD PDF
Type Description
Series:UVZ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:215 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:322.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)