400PX47MEFC16X25
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
917705
Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
400PX47MEFC16X25 PDF
Type Description
Series:PX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:200 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:300 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)