UCY2D151MHD6
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
917819
Description
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UCY2D151MHD6 PDF
Type Description
Series:UCY
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:910 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.82 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)