227CKE200M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
917823
Description
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
227CKE200M PDF
Type Description
Series:CKE
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):1.13Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:920 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.38 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.437" (36.50mm)