MAL212017471E3
VIGOR # :
917843
Description
CAP ALUM 470UF 20% 40V AXIAL
DataSheet
MAL212017471E3 PDF
Type Description
Series:120 ATC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):101mOhm
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:-
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:2.55 A @ 10 kHz
Impedance:70 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.492" Dia x 1.181" L (12.50mm x 30.00mm)