EEU-FR0J152L
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
917865
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EEU-FR0J152L PDF
Type Description
Series:FR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.248 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.56 A @ 100 kHz
Impedance:30 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)