EKMM451VSN271MQ60S
VIGOR # :
917907
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
DataSheet
EKMM451VSN271MQ60S PDF
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):1.228Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.18 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.6874 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max):2.441" (62.00mm)