SLP271M220A3P3
VIGOR # :
917932
Description
CAP ALUM 270UF 20% 220V SNAP
DataSheet
SLP271M220A3P3 PDF
Type Description
Series:SLP0712TE (750W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:220 V
ESR (Equivalent Series Resistance):737mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.15 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.69 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.181" (30.00mm)