UUX1V330MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
917950
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UUX1V330MCL1GS PDF
Type Description
Series:UUX
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:76 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:126.92 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)