ULD2A6R8MDD1TA
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
917989
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 100V THRUHOLE
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ULD2A6R8MDD1TA PDF
Type Description
Series:ULD
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:6.8 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:29.4 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:70 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)