450MXK820MEFCSN35X50
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
918010
Description
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
450MXK820MEFCSN35X50 PDF
Type Description
Series:MXK
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.59 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.626 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)