ALC80E821EF350
VIGOR # :
918034
Description
SNAP-IN HIGH CV 105C 820UF 350V
DataSheet
ALC80E821EF350 PDF
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):175mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.54 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:8.25 A @ 10 kHz
Impedance:94 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)