B43501A227M82
VIGOR # :
918076
Description
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP
DataSheet
B43501A227M82 PDF
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):600mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.41 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:730 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)