ESY108M050AM2AA
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
918098
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ESY108M050AM2AA PDF
Type Description
Series:ESY
Package:Box
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.513 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.35 A @ 100 kHz
Impedance:21 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.339" (34.00mm)