EMZA500ADA101MHA0G
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
918154
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EMZA500ADA101MHA0G PDF
Type Description
Series:Alchip™- MZA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:350 mA @ 100 kHz
Impedance:340 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)