477LMX250M2CF
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
918161
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
477LMX250M2CF PDF
Type Description
Series:LMX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):529.1mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.61 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.3667 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)