ALA7DF561DD400
VIGOR # :
918211
Description
ALU SNAP IN 560UF 400V
DataSheet
ALA7DF561DD400 PDF
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):318.6mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:2.67 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.59 A @ 10 kHz
Impedance:161.2 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)