MLP662M050EA0C
VIGOR # :
918337
Description
CAP ALUM 6600UF 20% 50V FLATPACK
DataSheet
MLP662M050EA0C PDF
Part Status:Active
Capacitance:6600 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):62mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:5.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.1 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.000" (25.40mm)
Size / Dimension:2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)