UPS2F100MPD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
918407
Description
CAP ALUM 10UF 20% 315V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UPS2F100MPD PDF
Type Description
Series:UPS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:315 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:72 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:115.2 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)