MLP212M080EA1A
VIGOR # :
918512
Description
CAP ALUM 2100UF 20% 80V FLATPACK
DataSheet
MLP212M080EA1A PDF
Part Status:Active
Capacitance:2100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):72mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.7 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.000" (25.40mm)
Size / Dimension:2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)