LGR2W470MELZ30
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
918549
Description
CAP ALUM 47UF 20% 450V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LGR2W470MELZ30 PDF
Type Description
Series:LGR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:400 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)