ALC80D432CB063
VIGOR # :
918651
Description
SNAP-IN HIGH CV 105C 4300UF 63V
DataSheet
ALC80D432CB063 PDF
Part Status:Active
Capacitance:4300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):82mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.41 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.8 A @ 10 kHz
Impedance:60 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)