ALC80E431DF450
VIGOR # :
918655
Description
SNAP-IN HIGH CV 105C 430UF 450V
DataSheet
ALC80E431DF450 PDF
Part Status:Active
Capacitance:430 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):304mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.65 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:7.14 A @ 10 kHz
Impedance:176 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
UES1E4R7MDM
UES1E4R7MDM
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL
UCY2G180MPD
UCY2G180MPD
CAP ALUM 18UF 20% 400V RADIAL
CAP 47 UF 20% 35 V
ALC80E431DF450
ALC80E431DF450
CONN HDR STRIP POST 8POS GOLD
CONN HDR STRIP POST 23POS TIN